Genital bölge temizliği ve bakımı, özellikle sağlık açısından son derece önem taşır. Bu tür bölgelerde meydana gelebilecek enfeksiyonlar, kısırlık gibi birçok hastalığa da yol açabilir.

Genital bölgelerin hijyeni ve bakımı yapılmadığı taktirde yanma, batma, kaşıntı ve istenmeyen kokular oluşabilir. Bu gibi problemlere yol açmamak için, dış genital bölge bakımına önem vermek gerekir.

Sentetik iç çamaşırı, vücudun hava almasını engeller. Dolayısıyla bu tarz çamaşırlar yerine, teri ve sıvıyı çeken pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Islak ve nemli kalan bu bölgelerde, hastalıklara yol açan mikroorganizmalar ve mikroplar çok çabuk ürer.

Tuvalet sonrası bu bölgelerin temizliğine dikkat etmek gerekir. Temizlik, daima önden arkaya doğru yapılmalı, ardından kokusuz ve yumuşak tuvalet kâğıdı ile iyice kurulanmalıdır.

Banyo sonrası genital bölgelerin iyice kurulanması, oluşabilecek bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına karşı bir önlemdir.

Genital bölge temizliğinde sabun kullanmak, bu bölgelerin florasını bozmaktadır. Bundan dolayı dış genital bölgeleri su ile yıkamalı, sonrasında içeriğinde bazı vitamin ve minerallerin yer aldığı, genital bölge temizleyici jellerle bakım yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir